O mnie

Nazywam się Marcin Grabiński, jestem niewidomym maratończykiem i biegam w kategorii T11. Od 1998 r. choruję na zespół Lebera, który objawia się obustronnym zanikiem nerwu wzrokowego.

Choroba zmieniła diametralnie moje życie. Nauczyłem się nowego zawodu i zrezygnowałem z marzeń zostania żołnierzem zawodowym. Będąc zawsze wysportowanym człowiekiem szukałem swojej dyscypliny, aż trafiłem do biegów długich. Niepełnosprawność nie była dla mnie nigdy barierą. Swoją postawą chciałem pokazać innym osobom niepełnosprawnym, że możemy być pełnoprawnymi uczestnikami życia. Przygotowując się do kolejnych maratonów doszedłem do takiego poziomu, iż stałem się najlepszy w Polsce w swojej kategorii. Zdobyłem mistrzostwo Polski w maratonie. Wygrywam często w zawodach swoją kategorię niepełnosprawny. Moje wyniki pozwalają mi realnie myśleć o paraolimpiadzie w Tokio w 2020 r. i jest to obecnie moje największe marzenie i najważniejszy cel.

Dodatkowo jestem bardzo aktywny w biegach charytatywnych promujących osoby niepełnosprawne. Od 2012 r. jestem ambasadorem dwóch bliźniaczych imprez biegowych: „Run of Spirit” w Berlinie organizowanym przez Evangelischen Jonhannesstifts, a w Poznaniu przez Stowarzyszenie „Na Tak”. W czasie tych integracyjnych zawodów bierze udział ponad 1000 uczestników. Dla tych dwóch fundacji zorganizowałem w 2015 r. charytatywny bieg z Berlina do Poznania pod nazwą „Biegnę, bo nie widzę przeszkód – jestem Na Tak ”, o którym dużo wówczas pisano.

O moich poczynaniach można przeczytać na niniejszej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Przewiń do góry